Aktuality

Pelargonia w miejskich dekoracjach

Obok surfinii pelargonia bluszczolistna to najpopularniejsza spośród roślin stosowanych balkonowych skrzynkach, donicach oraz wieżach kwiatowych. Nie bez powodu: ma niskie wymagania, a co najważniejsze: wytwarza kolorowe kwiaty wzrastające na tle bujnej okrywy zielonych pędów, które od lat dodają niepowtarzalnego uroku wielu polskim miastom.

kwietniki miejskie terra

Pelargonia bluszczolistna jest na tyle popularna w Polsce, że aż trudno uwierzyć, iż wywodzi się z upalnej południowej Afryki. Egzotyczne pochodzenie doskonale tłumaczy jej specyficzne wymagania i stosunkowo wysoką odporność na niedostatek wody:

Podlewanie roślin

Upodobania pelargonii bluszczolistnej są zgoła inne niż w przypadku innych roślin ozdobnych – przesuszenie wywoła u niej mniejsze spustoszenie niż nadmiar wody. Podlewanie odbywa się zawsze wieczorem lub wczesnym rankiem, a podczas największych upałów dwa razy w ciągu doby. Pielęgnacja wymaga szczególnej ostrożności: zamoczenie liści może skutkować powstaniem pleśni, dlatego wodę należy dostarczać tylko do podłoża. Jeśli dojdzie do porażenia kwiatów zarodnikami grzybów, należy bezwzględnie je usunąć.

kwietniki miejskie terra

Stanowisko dla kwietników

Najlepsze miejsce na kwietniki miejskie obsadzone pelargonią bluszczolistną to osłonięty od wiatru, słoneczny, (ewentualnie półcienisty) plac, deptak lub chodnik – warto zainspirować się kompozycją z Oleśnicy, Cieplic-Zdroju, Białegostoku lub Zielonej Góry.

kwietniki miejskie terra

Dobrym pomysłem jest dopasowanie kolorystyki kwiatów do otoczenia, a w przypadku pelargonii nie jest to trudne zadanie: w menu ukwieceń firmy Terra znaleźć można wiele atrakcyjnych kompozycji, które idealnie podkreślą urok danego miejsca.

kwietniki miejskie terra

Kwitnienie pelargonii

W zamian za odpowiednią pielęgnację pelargonia bluszczolistna odwdzięcza się szczególnie atrakcyjnym i długim kwitnieniem. Ze względu na to, że wytwarza płożące się pędy, kwietnik kaskadowy, w którym jest nasadzona, szybko znika pod bujną roślinną okrywą. Na tle zieleni pojawiają się liczne kolorowe kwiaty pod postacią baldach osiągających nawet 80 cm.

kwietniki miejskie terra

Nawożenie

Gwarancją doskonałego zdrowia pelargonii w miejskich dekoracjach jest systematyczne nawożenie, przeprowadzane po kilku tygodniach od nasadzenia. Nowe podłoże w kwietnikach kaskadowych warto wzbogacić o specjalną odżywkę doglebową TerraHydrogelVit, który dostarcza do roślin najważniejsze składniki mineralne, a także jest rezerwą wody. Obecność substancji w podłożu pozwala znacznie ograniczyć częstotliwość podlewania i innych prac pielęgnacyjnych.

kwietniki miejskie terra

kwietniki miejskie terra

kwietniki miejskie terra